Główne rodzaje druku

Technologia co rok idzie do przodu. Jak sami możemy się domyśleć to wszystko daje nam nowe możliwości. Kiedyś musieliśmy pisać ręcznie, aby mieć kopię danego dzieła. Dzisiaj wystarczy włączyć drukarkę do prądu, a ona w sekundę wydrukuje nam to co chcemy. Z pewnością wyobrażacie sobie, że mamy kilka sposobów druku. Nie znajdziemy się jednak w sytuacji w której jeden druk jest ważniejszy od drugiego wszystkie ze sobą egzystują i tworzą jeden wielki świat druku.

Druk laserowy

Druk cyfrowy jeszcze 40 lat temu był bardzo kosztowny, dlatego też promował się bardziej pod osoby personalne druk atramentowy o którym powiemy sobie za chwilę. W ostatnich latach technologia tłoczenia tuszu technologią laserową uległa uproszczeniu oraz rozwinęła się jej szybkość. Czy wiecie o tym, że pierwsza drukarka laserowa przygotowana dla specjalistycznych firm, kosztowała przeszło ćwierć miliona dolarów? Były to dokładnie lata 1977. W tym czasie nie było mowy o personalnej drukarce laserowej. Dopiero kilka lat później w 1984 roku została stworzona pierwsza drukarka dla bogatszych osób prywatnych. Drukarka ta jednak nadal miała wiele wad i się szybko psuła.

Druk atramentowy

Mimo iż wielu już go skreśla on dalej się rozwija. Ostatnio robi furorę w rozwijających się Chinach. Mimo wszystko w Polsce również jest wszechobecny. Druk laserowy, a tym bardziej koszt wkładów, tuszu jest jeszcze na Polskę za duży. Atrament ma to do siebie, że po zalaniu kartki wodą ta potrafi się często rozmazać. Jedyną największą kwestią w wyborze właśnie tej techniki jest cena samej budowy drukarki, która jest znacznie tańsza od konkurenta. W Polsce osobiście zauważam trend przenoszenia się na druk laserowy, aczkolwiek ciągle atramentowy będzie nam towarzyszył do czasu, aż nie będziemy tyle zarabiać co nasi sąsiedzi – Niemcy. Zawsze zostaje drukarnia Warszawa obok domu, hehe.

← Previous post

Next post →

4 Comments

  1. Druk laserowy jest moim zdaniem przereklamowany :)

  2. Z tego co pamiętam to laserowe się szybko grzały nie wiem jak teraz xd

  3. A tam, lepiej łazić do drukarni. Czasami taniej wyjdzie

Dodaj komentarz